Dovolená Chorvatsko, Kvarner, ostrov Krk, Stará Baška

Stará Baška

 

Malé letovisko na jihozápadním pobřeží ostrova Krk, 8 km jihovýchodně od obce Punat, kde žije cca 110 stálých obyvatel. Stara Baška se rozkládá na jihu stejnojmenného zálivu, obklopena bílými vápencovými skalními stěnami. Oproti jiným místům v této části ostrova je chráněna před východními větry a hlavně bórou, která vane z pevniny a naopak velmi citelně postihuje zejména v některých obdobích nedaleké letovisko Bašku. Z tohoto důvodu je vyhledávaným cílem jachtařů, kterým poskytuje bezpečné kotviště.

 

Zajímavý je zvláštní dialekt zdejšího obyvatelstva, lišící se výrazně od lidového jazyka na celém ostrově, jakož i svérázný zůsob života obyvatel. Tyto zvláštnosti byly a jsou podmíněny odlehlostí obce - až do vybudování silnice přes vysoké vápencové kopce, na jejichž úpatí Stara Baška leží, byla obec přístupná pouze z moře. Silnice byla postavena teprve nedávno.

Pěstuje se tu vinná réva, olivovníky a ovoce. Značná část obyvatel se živí rybolovem.

 

Máte-li zájem poznat rozmanitost místních pláží (naleznete zde totiž písečné, oblázkové i bahnité pláže), nádherné skalnaté pobřeží (poskytující také návštěvu menších jeskyní) a jedinečné propletené uličky, pak je pro Vás Stará Baška to pravé.