Dovolená Chorvatsko, Kvarner, ostrov Krk

Ostrov Krk

 Most na ostrov

Krk je chorvatský ostrov v Jaderském moři, v Kvarnerském zálivu. Jeho centrem je město stejnojmenného názvu. Administrativně ostrov spadá pod župu Přímoří-Gorski Kotar, jeho rozloha je 406 km².

Největší ostrov na Jadranu ve vnitřním pásu Kvarnerských ostrovů se jeví jako pustý a nehostinný, zejména při pohledu z pobřeží Chorvatského přímoří. Úrodnější část s mírnějším podnebím se nachází v severozápadní a západní části ostrova, kde také na pobřeží leží všechna turistická střediska. Směrem k pevnině, na východě, jej omývají vody Vinodolského a Velebitského průlivu (Vinodolski kanal, Velebitski kanal), na severu jsou vody Rijeckého zálivu (Riječki zaljev), mezi Krkem a Cresem pak vody Střední úžiny (Srednja vrata).

Ostrov je od roku 1980 spojen s pevninou 1 430 m dlouhým betonovým mostem z města Kraljevica na severozápadním cípu ostrova. Jako další spojení na ostrov slouží trajektová spojení z Meragu na ostrově Cres a z Loparu na ostrově Rab do přístavu Valbiska, který se nachází na západním pobřeží ostrova. Doprava po ostrově je snadná, neboť mezi jednotlivými městy ostrova funguje velmi živé autobusové spojení. Jezdí zde mnoho autobusových spojů z Rijeky, které mohou dopravit cestující do všech větších měst ostrova. 
V severní části ostrova, poblíž města Omišalj, je ještě situováno i mezinárodní letiště Rijeka, stejně jako i ropná rafinérie.

Severní část ostrova Krk, přibližně k linii Vrbnik - Punat, je nejúrodnější a také nejhustěji osídlenou částí ostrova. Převážná část východního pobřeží, tvořeného vápencovými kopci je strmá, skalnatá, s drobnými, velmi pěknými plážemi v rozervaném pobřeží. Je úplně vydána na pospas vichrům, vanoucím sem z horských průsmyků na pevnině - zvaným bóra. Právě tyto větry způsobily, že se celá tato část ostrova proměnila v průběhu staletí v bezútěšnou kamennou pustinu, v níž se rýsují pouze kilometry suchých zídek (dřívější hranice mezi pozemky a pastvinami, tzv. gromače). Pobřeží spadá většinou strmě, nepřístupně a břehy ostrova jsou zde téměř nečlenité.

Tam, kde je vápenec vystřídán flyšem, je několik vodních toků (Dobrinjski potok, Vretenica, Ričina, Vela rika) a četné prameny. Dvě malá jezera (Omiško jezero, Ponikve) se využívají pro místní zásobování vodou.

Na vápencích jen řídce porostlých travou se po celý rok pasou ovce. Na poljích se pěstují kulturní plodiny, především olivy, ovoce, zelenina. Vinné révě se daří zvláště na Vrbnickém polji, které je ze všech poljí nejvýznamnější). Kromě zemědělství má na ostrově stále svůj význam i rybolov a chov ovcí. Asi jednu třetinu ostrova pokrývají lesy.

Největším tahákem ostrova je jeho kulturně historická minulost a památky, svědkové jeho pestré a pohnuté minulosti. Ostrov byl osídlen již od dob prehistorie. Od druhého století před Kristem zde pobývali mnoho staletí Římané, kteří dali ostrovu název Curictum (základ dnešního názvu Krk).

Dědičkou Říma se stala Byzanc. Od r. 1000 usilovaly ovládnout ostrov Benátky, byť se jim to většinou zprvu dařilo vždy jen na kratší dobu. Ve 13. až 15. stol. se ostrov dočkal velkého rozkvětu za panství krckých knížat, kteří se později nazývali Frankopanové a kterým Benátky smlouvou postoupily vládu nad ostrovem. Frankopanové se tak stali mocným chorvatským rodem s velkými statky i v chorvatském vnitrozemí. Nakonec to ale dopadlo tak, že v 15. stol. Benátčané donutili posledního Frankopana, aby jim ostrov vrátil, takže Krk byl posledním jadranským ostrovem, kterého se Benátčané natrvalo zmocnili. Od pádu Benátské republiky koncem 18. stol. sdílel pak Krk osudy celé této části přímoří.

Na ostrově se nachází řada historicky cenných památek z období středověku, a to jak v hlavní centru ostrova - městě Krk, tak i na dalších místech. Za návštěvu stojí zejména  klturní památky na ostůvku Košljun, zbytky ranněkřesťanské baziliky u zálivu Sepen v oblasti Mirina, Františkánský klášter v Poratu či historické centum městečka Vrbnik a mnoho dalších.

Samotný ostrov je zvláštní svými malebnými plážemi a zátokami, pestrou přírodou a bohatým kulturním dědictvím. 

V případě, že už Vás nebude bavit jen tak ležet na pláži, či provozovat vodní sporty můžete také navštívit místní přírodní bahenní lázně v okolí městečka Soline či se zchladit v krasové jeskyni Biserujka, která je největší přírodní atrakcí ostrova. 

Naše nabídka ubytování na ostrově Krk je vázaná zejména na letoviska:

 

Líbil se vám některý z námi nabízených apartmánových domů v této lokalitě? Chtěli byste strávit dovolenou na ostrově Krk? V tom případě nám prosím vyplňte přiložený poptávkový formulář a my Vám zjistíme dostupnost ubytování u našich smluvních partnerů v Chorvatsku.

Poptávkový formulář zde.