Dovolená Chorvatsko, Severní Dalmácie, ostrov Murter, Jezera

Jezera

Jezara - menší letovisko s jachtařským přístavem u břehů stejnojmenné zátoky v jihovýchodní části ostrova Murter. Název Jezera získalo toto letovisko kvůli četným malým jezírkům, které vznikají v četných krasových závrtech po silných deštích během jara a podzimu. Z obou stran je městečko obklopeno kopci a zelení. Díky své poleze jsou Jezera uchráněny před větry z pevniny a díky tomu si tu užijte krásnou letní dovolenou.

Díky příznivým podmínkám a poměrně dobré poloze patří Jezera mezi oblíbené přístavy. Současný přístav s kapacitou celkem 235 míst je díky vybudovanému vlnolamu ve východní části ideálním místem pro kotvení menších a středně velkých lodí. Během léta tu jsou pravidelně pořádány i námořní kurzy, které jsou určeny i pro úplné začátečníky. Okolo mariny vede promenáda s restauracemi a obchůdky.

Místní obyvatelé nežijí jen z turistického ruchu, ale jsou známí i jako pěstitelé kvalitní vinné révy, fíkovníků a oliv.

Pobřeží letoviska Jezera je tvořeno z několika zátok. Nejnavštěvovanější z nich jsou však bezpochyby pláž Lovišća a pláž Lučica. První z nich, vhodná zejména pro rodiče s dětmi, se rozprostírá při stejnojmenném kempu, který během léta navštíví četné množství zahraničních turistů. Jinak poměrně rozsáhlá pláž je tvořena převážně z jemného štěrku, jenž v některých místech doplňují i betonové desky. V blízkosti pláže nechybějí půjčovny lehátek, restaurace, kavárna, sprchy a veřejné toalety. Podstatnou součástí tohoto místa je i blízká cestná komunikace, jejíž krajnice slouží pro návštěvníky pláže jako parkoviště. V případě, že zde nejste ubytovaní v kempu nebo některém z okolních apartmánů, se na tuto pláž se platí vstupné 5 kun.

Druhou zmíněnou pláž Lučica najdete v blízkosti centra obce. Tato pláž během letní sezóny není až tak přeplněná a to i přesto, že se svými podmínkami pláži Lovišća minimálně vyrovná. Poměrně příznivý pozvolný vstup do moře, příjemné čisté okolí tvořené také z množství borovicových lesů, zaručuje návštěvníkům tohoto místa příjemné strávené odpoledne u moře. Pláž je standardně vybavena, takže v její blízkosti bez problémů najdete toalety, sprchy a restaurace. Pro děti tu je dokonce vybudována i skluzavka, po níž se mohou sklouznout přímo do moře.

Nicméně v okolí se nachází ještě řada dalších pláží, z nichž některé jsou přístupné po "souši" jiné pak pouze z moře.

Významnou součástí kultury tohoto místa jsou místní folklórní skupiny. Nejvýznamnější z nich je „Koledišće„, která reprezentovala obec na mnoha velkých festivalech nejen v Chorvatsku, ale i zahraničí jako např. v Turecku, Slovensku, Švýcarsku, Slovinsku a Rakousku.
Co se týče kulturních slavnosti, tak se zde během léta koná několik menších zábavních a kulturních akcí. Mezi nejvýznamnější z nich patří otevření dní moře („Otvorenje Jezerskih dana mora„) a rybářská slavnost, která je pořádaná v den oslav Nanebevzetí Panny Marie.

Mezi významné kulturní památky, které tvoří kulturní dědictví této obce, patří především místní kostely, staré několik stovek let, jako např. farní kostel Panny Marie z roku 1720, nebo kostel sv. Ivana Trogirského, který byl postaven ještě v první polovině 17. století a kapli sv. Konstantina na kopci Kružak, která byla postavena v roce 1780, jako votivní kostel. Samotný farní kostel Pany Marie je zajímavý tím, že se jedná o jednolodní stavbou se dvěma bočními kaplemi. Je složen z celkem sedmi oltářů a dvou balkonů, které jsou vynikajícím příkladem středomořského barokního stylu. Hlavní oltář, který si nejde nevšimnout má reliéf z čistého stříbra a zlata. Obzvláště zajímavým je však oltář Panny Marie Sedmibolestné, který je považován za jeden z nejkrásnějších oltářů v celé Dalmácii.

Další kulturní památkou nebo spíše lépe památníkem, který je dodnes připomínkou obětí fašismu je i pomník bojovníků druhé světové války. Ten dali vybudovat ve středu obce v roce 1964. Na tomto vestavěném památníku ve tvaru pyramidy, který byl výhradně vybudován z kvalitního bílého mramoru z ostrova Brač, najdete celkově 116 jmen tehdejších obyvatel obce Jezera, kteří byli součástí protifašistického povstání vesnice, z nichž 36 z nich tyto boje nepřežilo.

Vybavenost lokality

V centrální části Jezer je k dispozici  několik restaurací a kaváren, 2 obchody, pekárna, cukrárna a informační centrum, malá tržnice a rybárna. Na pobřežní promenádě se pak každý večer otvírá řada malých krámků se suvenýry. V přístavu je pak k dispozici i půjčovna lodí. Další obchody, včetně obchodních řetězců, stejně jako i pekárna, tržnice a rybárna, informační centum jsou situovány ve stejnojmenné administrativním centru ostrova Murter, kde je i nejbližší čerpací stanice PHM.

 

Nabídka ubytování v letovisku Jezera na ostrově Murter:

   

Jezera Apartmánový dům 1

Počet apartmánů: 1

Vzdálenost od moře: x m

Cena: od 60 €

 Více informací