Dovolená Chorvatsko, Severní Dalmácie, ostrov Murter, Murter

Murter

Město Murter je jednou z největších obcí na stejnojmenném ostrově. Nachází se na jeho severozápadním pobřeží a je velice důležitým střediskem cestovního ruchu. Původně se jednalo o rybářské městečko, založené již ve 13. stol., jehož obyvatelé jsou vlastníky většiny půdy na ostrovech Kornati.  Murter byl poprvé zmíněn pod dnešním názvem v r. 1715, kdy se město rozšířilo z původního jádra Veliko Selo, které leží 500 m od břehu, do široké zátoky Hramina, která je v současnosti neustále plná turistických a rybářských lodí.  Je zde sídlo úřadu Národního parku Kornati. 

Z památek lze zmínit pozůstatky římského sídla Collentum, farní kostel sv. Michala ze 17. století s cennými uměleckými díly, středověký kostel sv. Mihovil, který byl rekonstruován v r. 1770, kostel sv. Rok, postavený v r. 1760 na kopci nad městečkem, a dále pak starobylé chodby na mysu Gradina.

Přestože zde nenajdete žádné klasické pamětihodnosti, ale rozhodně se tu nebudete nudit. Můžete se zde věnovat vodním sportům, jako je jachting, windsurfing, potápění a podmořský rybolov, nebo se věnovat tenisu, cyklistice, kopané a basketbalu či se zúčastnit přímo některého z místních závodů a soutěží.  

Nejvíce se rozvíjí turismus v zátoce Slanica, která je s městečkem spojena silnicí. Tato zátoka nabízí kromě písčitých i oblázkových pláží úchvatný výhled na jižní část ostrovů národního parku Kornati. Právě tady je soustředěno velké množství apartmánů a hotelů. Mezi další turisticky známé pláže v okolí Murteru patří písčito-kamenitá pláž Čigrada, písečná a kmenitá (skalnatá a oblázková) pláž Podvrške a oblázkovo-kamenitá pláž Luke, která se nachází nedaleko centra města (městská pláž).

V létě se v Murteru konají oslavy svátku sv. Rocha, které doprovázejí lidové slavnosti s hudbou a tancem, v květnu se zde pro změnu každoročně koná Festival ochotnického divadla.

Typy na výlety:

Zadar - historické město, jehož největší zajímavostí jsou tzv. Mořské varhany.
Šibenik - katedrála Sv. Jakuba, která je zapsána na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
Národní park Kornati - město Murter je jedním z výchozích míst, odkud vyplouvají výletní lodě na souostroví Kornati. 

Vybavenost lokality:

Vzhledem ke skutečnosti, že Murter je administrativním centrem ostrova nachází se řada obchodů, včetně obchodních řetězců, stejně jako i pekárny, tržnice a rybárna, informační centum, kanceláře cestovních agentur, kavárny, restaurace, čerpací stanice PHM, potapěčské centrum. Na pobřežní promenádě se pak každý večer otvírá řada malých krámků se suvenýry. V přístavu je k dispozici i několi půjčoven lodí. 

 

Nabídka ubytování v letovisku Murter na stejnojmenném ostrově:

   

Murter Apartmánový dům 1

Počet apartmánů: 1

Vzdálenost od moře: x m

Cena: od 60 €

 Více informací
 

Murter Apartmánový dům 2

Počet apartmánů: 1

Vzdálenost od moře: x m

Cena: od 60 €

Více informací
 

Murter Apartmánový dům 3

Počet apartmánů: 1

Vzdálenost od moře: x m

Cena: od 60 €

Více informací