Dovolená Chorvatsko, Severní Dalmácie

Severní Dalmácie

Tato oblast se rozkládá mezi Karlobagem a mysem Zečevo (Rt Zečevo - severně od městečka Rogoznica). Ve své podstatě, na základě výrazných odlišností přírodních podmínek je možno ji pomyslně rozdělit na severní část (přibližně od Karlobagu po Starigrad-Paklenici) a jižní část (od Maslenického zálivu po Zečevo). Tato jejich rozdílnost ovlivnila i jejich rozvoj a současně ovlivňuje i možnost jejich využití v cestovním ruchu.

Severní část oblasti (okolí Paklenice) je možno charakterizovat jako téměř liduprázdnou, skalnatou pustinu. Je tvořena v podstatě jen úzkým pobřežním pásem mezi mořem a srázy pohoří Velebit. Tímto pásem vede v těsné blízkosti moře magistrála, v nesčetných zákrutech kopírující pobřeží i holé vápencové skály Velebitu. Oblast je charakteristická nejen náročností terénu, ale i jeho krásou.

Do přívětivější části Severní Dalmácie se vstupuje u letoviska Starigrad-Paklenica. Obrovská, zdaleka viditelná průrva Velké Paklenice, národního parku v jižní části Velebitu, a silueta mostu z pevniny na Pag na západní straně oznamují její nástup. Hory tu pozvolna opouštějí pobřeží a ustupují do vnitrozemí. Právě tato oblast však bývá zejména v zimě vystavena prudkým poryvům větrů, které se po jižním okraji hor derou z vnitrozemí na pobřeží. Jižním směrem pohoří postupně ustupuje a otevírá se k přímoří.

Většina severodalmatských letovisek nemá dlouhou historii. Největší rozvoj zaznamenaly v období 70. let minulého století. Jedná se spíše menší letoviska, která si své místo vydobyla svými dobrými podmínkami především pro vodní sporty, svým klidem, svou atmosférou starých rybářských osad. Tribunj, Starigrad, Sukošan, Sveti Filip i Jakov, PakoštanePirovac, to je jen několik názvů zdejších vesnic, jejichž společným jmenovatelem jsou pěkné oblázkové pláže, krásné borové lesy, čisté moře, výborné podmínky pro vodní sporty, přátelské prostředí ve starých, jednodušších rybářských vesnicích, klid a krásná příroda. Těch rušných, výstavných a mnohdy honosnějších letovisek není mnoho, našla si však již četné věrné návštěvníky, kterým naopak vyhovuje zdejší rovnováha přírodních a rekreačně sportovních podmínek i bohaté možnosti zábavy a společenského vyžití. K nim patří např. Zaton, zadarský Borik a  Kolovare, Crvena Luka, Biograd na moru, Vodice, Solaris u Šibeniku a Primošten.

Žádná jiná oblast se však nemůže pochlubit hned dvěma národními parky, národním parkem Paklenica a Krka. Jsou to velmi často navštěvované jedinečné přírodní fenomény (k tomu je třeba vzít v úvahu u Severodalmatských ostrovů národní park Kornati).

Severní Dalmácie je však bohatá i na kulturně historické památky první velikosti, jak o tom svědčí např. Zadar s širokou nabídkou především románských památek, Šibenik s katedrálou zapsanou na listinu světového kulturního dědictví organizace UNESCO, městečko Nin se svou nejmenší katedrálou světa a nejmalebnějším kostelíkem snad na celém pobřeží (Sveti Nikola u Prahuljama).

Moderním doplňkem zdejších rozsáhlých rekreačních možností jsou jachtařské přístavy - mariny, s bohatou nabídkou služeb pro jachtaře i pro ty, kdo by se jimi teprve chtěli stát. V Sukošanu jim k tomu slouží jedna z největších marin na chorvatském Jadranu - marina Dalmacija, velmi dobře zařízený jachtařský přístav je i přímo v Zadaru - Marina Tankerkomerc Zadar, další je v Zadaru - v letovisku Borik (marina Borik), známé jsou i dvě mariny v Biogradu n.m. (Kornati a Šangulin), marina Vodice a marina Kremik u Primoštenu.

Naše nabídka ubytování v této oblasti Chorvatska je vztažena zejména na letoviska, která se nacházejí v různých částech tohoto regionu: