Dovolená Chorvatsko, Severní Dalmácie, Primošten

Primošten

Město Primošten se nachází na pobřeží Jaderského moře cca 26 km jižně od Šibeniku u zálivu Luka Primošten. Administrativně patří Primošten do Šibenicko-kninské župy. Jedná se o nejjižnější letovisko Severní Dalácie.

Původně bylo město situováno na malém ostrově v blízkosti pevniny, se kterou byl spojen mostem. Od tohoto spojení vznikl i název města Primošten – od slovesa „přemostit“. Později  byl most nahrazen hrází, a tak se dnes historická část města nachází na poloostrově mezi zátokami Raduča a Primošten.

Ve středověku bylo město obklopeno zdí s věžemi, které ovšem byly v 19. století přestěhovány. Na nejvyšším bodě poloostrova stojí kostel sv. Jiří (Sveti Juraj) z 16. století, který byl v r. 1760 barokně přestavěn. Také se zde nachází zbytky městských hradeb ze 17. století. Jádro starého města rovněž charakterizuje síť úzkých uliček.
Město je jedním z nejkrásnějších městeček v Jaderském moři a proslulým turistickým centrem Dalmácie. Z tohoto důvodu se zde v letních měsících koná mnoho tradičních slavností a kulturních událostí.

Mezi hlavní ekonomické aktivity patří, pěstování vinné révy, olivovníků, rybolov a cestovní ruch. Hlavní turistické zázemí se nachází na sever a na jih od historického centra – nachází se tu řada hotelů, stejně jako i místní přístav a marina, která je chráněna před severovýchodními a severozápadními větry.

Nejpěknější koupání je na dvou oblázkových plážích v blízkosti šíje rekreačního poloostrůvku Raduča - na severní straně v zátoce Velika Raduča a na jižní straně Mala Raduča. Mají pozvolný vstup do moře a jsou tak vhodné i pro malé děti. Břehy poloostrůvku jsou skalnaté, ale upravené a vybetonované plošiny umožňují slunění i snadný vstup do vody. Okolní borový les poskytuje příjemný stín v horkých dnech. Další pláže se pak nacházejí jižně od letoviska. Před Primoštenem leží několik samostatných ostrůvků. Na ostrově Smokvica se nachází nudistická pláž.

Primošten má dobré podmínky pro provozování vodních sportů: jachtingu (škola jachtingu), potápění (škola potápění), windsurfingu ale i dalších sportů (hřiště na plážový volejbal, tenis, stolní tenis, volejbal, bowling, kuželky, minigolf). Jachtařům je k dispozici Marina Kremik a marina Lučica.

Primošten nabízí bohatý letní program. Den obce se slaví na svátek Panny Marie Loretánské 10. května, kdy tradiční procesí prochází ulicemi starého města. Další lidová slavnost - fešta- k poctě Panny Marie (Gospa od Porta) se koná 28. července, procesí se účastní na vodě desítky lodí a člunů. V prvním týdnu v srpnu lze zažít Primoštenskou slavnost a zvyky (Primoštenska fešta i užance). Na otevřené scéně na náměstí se pořádají v letní sezóně zábavní akce, koncerty, folklorní programy a různá vystoupení.

Noční život zajišťuje řada restaurací a barů přímo ve starém městě, ale i diskotéka Aurora, ležící asi 1 km za obytnou částí letoviska, které patří svou kapacitou 3000 návštěvníků k největším, ale i k nejlépe vybaveným a nejoblíbenějším na Jadranu.

Primoštěn je ale znám i svými vinohrady, které se nacházejí na okolních kopcích. Pěstuje se zde výborná autochtonní odrůda babić. Primoštěnské vinohrady mají status "světové památky lidské práce a dřiny". Většinou se jedná o maličké vinice, kde zídky naskládané z lomového kamene (gromače) chrání jednotlivé keře vinné révy před nepohodou a současně, v téměř holém krasu, chrání půdu, donesenou sem před staletími zdejšími zemědělci na zádech v nůších, před erozí větrem. 

Tipy na výlety:

Z Primoštěnu je možné navštívit starobylé vesnice Burnji Primošten a Južni Primošten (4 km od B.Primoštenu). Vykopávky v jejich okolí dokládají soustavné osídlení již po 2000 let. Prosté zdejší kamenné domy se příliš nezměnily od historických dob, protože málokde jinde je možné se setkat s vesnickými domy v tak původní podobě jako právě zde. Ve vesnici je možné u zdejších vinařů ochutnat proslulé zdejší červené víno babić, pohostí tu návštěvníka i místní specialitou - ovčím sýrem a sušenými fíky, umožní mu nahlédnout do starobylého interiéru zdejších domů.

Dále je možné navštívit ostrov Krapanj s muzeem mořských hub nebo ostrov Zlarin, zvaný též jako ostrov korálů. Mezi nejčastější turistické výletní cíle patří rovněž město Šibenik a proslulé vodopády na řece Krka, historická města Split a Trogir.

Vybavenost lokality:

Vzhledem ke skutečnosti, že Primoštěn je známé turistické letovisko, jedná se o letovisko s plnou vybaveností - nachází se tu lékaři, lékárna, různé obchody, včetně obchodních řetězců, několik pekárna, tržnice a rybárna, čerpací stanice PHM a samozřejmě velkémnožství různých restaurací, barů, cukráren, pobřežní promenáda se spoustou stánků s plážovým vybavením a turistickými suvenýry.

V rámci této lokality Vám nabízíme následující možnosti ubytování v soukromých apartmánech:

 

 Primošten App1  

Primošten Apartmánový dům 1

Počet apartmánů: 1

Vzdálenost od moře: x m

Cena: od 60 €

 Více informací
Primošten App2

Primošten Apartmánový dům 2

Počet apartmánů: 1

Vzdálenost od moře: x m

Cena: od 60 €

Více informací

Líbil se vám některý z námi nabízených apartmánových domů v této lokalitě? Chtěli byste tady strávit dovolenou? V tom případě nám prosím vyplňte přiložený poptávkový formulář a my Vám zjistíme dostupnost ubytování u našich smluvních partnerů v Chorvatsku.

Poptávkový formulář zde.