Chorvatsko, informace a cesta k moři

Chorvatsko - novinky v roce 2016

Novinky v roce 2016

Za procházku Dubrovníkem v plavkách dostanou turisté pokutu

V létě vejde v chorvatském Dubrovníku v platnost nová vyhláška. Pokud se někdo projde historickým centrem v plavkách či bez vrchní části oděvu, dostane pokutu. Vysoké teploty, které městské zdi ještě umocňují, tak budou muset turisté snést ve standardním a slušném oblečení.

Obyvatelé oblíbené chorvatské destinace byli v minulosti několikrát pohoršeni nad mnohdy urážejícími oděvy, které turisté nosili. Během uplynulých dvou sezón už městskému úřadu došla trpělivost, a tak se rozhodl situaci vyřešit.

„Loňské nepříjemné zážitky kvůli jednotlivcům, kteří se nevhodně oblečení nebo bez oblečení pohybovali historickým centrem Dubrovníku, ukázaly, že je třeba, aby vyhláška o komunálním řádu obsahovala ustanovení týkající se veřejného pořádku,” vyjádřil se k novému pravidlu Městský úřad Dubrovník.

Zavedení vyhlášky oznámilo město už začátkem roku a zákaz nošení plavek či chození bez svršků má platit v celé historické části. Cedule, které mají ohraničovat takzvanou „slušnou zónu”, budou stát u třech vstupů do Starého města — u bran Pile, Ploče a Buža.

Kdokoli, kdo bude zákaz ignorovat, dostane pokutu až 2500 kun, což je v přepočtu zhruba 9000 korun.

Postihy hrozí i ve Splitu

Podobnou vyhlášku zavedla i další oblíbená chorvatská destinace, Split. Stalo se tak v návaznosti na nedávný incident, kdy se skupina mladých turistů rozhodla proběhnout po promenádě Riva zcela bez plavek a skočit v přístavu do moře. Pozměňovací návrh v komunálním řádu byl přijat 17. května.

„Není dovoleno pohybovat se historickým jádrem města Split bez oděvu, části oděvu nebo v plavkách. Dohled provádějí komunální pracovníci a sankce jsou 500 kun (1800 korun) na místě činu nebo 1000 kun (3600 korun) při přestupkovém řízení,” uvedlo pro Novinky Turistické sdružení města Split.

Zákaz delší dobu funguje také v historických centrech ostrovů Pag a Krk.

Chorvatsko je jednou z nejpopulárnějších destinací českých turistů, loni do něj podle Chorvatského turistického sdružení zavítalo více než 739 000 tuzemských návštěvníků. Zvýšené pozornosti by letos měli dbát také řidiči, kteří do země u Jadranu zamíří. I na silnicích totiž letos čekají vyšší pokuty, pokud nedodrží stanovená pravidla. [více zpráva níže]

Zdroj: http://www.novinky.cz

 

Na cestě k moři čekají řidiče vyšší pokuty

Na cestě k moři letos řidiče čekají vyšší pokuty. Šoféři na cestě do středomoří tak musí dát pozor například na důsledně kontrolované dodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty v Německu, nebo na používání směrových světel v Rakousku. Ve Slovinsku zase vzrostly pokuty za nevylepení dálniční známky až na 800 eur (21 600 korun). V předchozím roce za stejný přestupek policie ukládala pokuty do 300 eur. Řekl to projektový manažer silničního provozu Autoklubu ČR Robert Vacek.

Při zaplacení pokuty za jízdu po slovinské dálnici bez známky do osmi dnů se výše pokuty snižuje na polovinu. Podobné je to při zaplacení pokuty na místě. To je ale jediná možnost snížení postihu, upozornil Vacek s tím, že na pokusy o usmlouvání nižší pokuty nahlíží policie ve Slovinsku jako na pokus o korupci.

V Rakousku by řidiči kromě směrových světel, za jejichž nepoužití nově hrozí pokuta až 2000 eur, neměli zapomínat na reflexní vesty. Ty je nutné mít přímo ve vozidle, a nikoliv v kufru vozidla. Platí navíc povinnost míst reflexní vestu pro všechny pasažéry. Povinnost mít reflexní vestu pro všechny spolucestující platí rovněž v Itálii, Chorvatsku a Slovinsku.

Dodržování bezpečné vzdálenosti v Německu má přesná pravidla. Při rychlosti nad sto kilometrů musí být vzdálenost mezi za sebou jedoucími vozidly 25 metrů. Při nedodržení vzdálenosti hrozí pokuta 75 eur, při přiblížení na pět metrů může pokuta vzrůst na 320 eur a přibýt zákaz řízení na tři měsíce.

Středomořské země v dojezdové vzdálenosti autem představují stále nejvyhledávanější dovolenkovou destinaci pro většinu Čechů. Chorvatsko loni navštívilo 721 tisíc českých turistů, zhruba půl miliónu směřovalo do Itálie, přes 280 tisíc do Rakouska a o sto tisíc méně do Maďarska.

Zdroj: http://www.ctk.cz/