Dovolená Chorvatsko, Jižní Dalmácie, Dubrovník

Dubrovník

DubrovníkDubrovník je historické přístavní město, které bývá také často označováno jako "Perla Jadranu". Tato turisticky velmi oblíbená destinace je zapsána na seznamu památek UNESCO.

Město s přístavem je sídlem regionu Dubrovník-Neretva a zároveň centrem turistického ruchu v jižní Dalmácii. Mezi jeho hlavní ekonomické činnosti patří zejména turistický ruch a námořní aktivity. Mezi nejdůležitější instituce patří Námořní universita, Universita turistického ruchu. Universitní centrum postgraduálních studií a HAZU Historický institut. Poté, kdy byl postaven přístav v zátoce Gruž, se sídlo začalo rozrůstat směrem ke starému městu. Dvě osady se sloučily v město, které se rozprostíralo za městskou zdí k poloostrovu Lapad, k úpatí kopce Srd a k zátoce Župa. Dubrovník má bohatou a unikátní politickou a kulturní historii, byl proto umístěn na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jeho jedinečné, mimořádně překrásné okolí, zachovalé kulturní a architektonické památky, vysoký ekologický standard a dobře regulovaná dopravní situace přitahují turisty každou sezónu. Vrcholem pulzujícího kulturního a uměleckého kalendáře Dubrovníku je Letní festival, který se zde pravidelně koná již od roku 1950.

Staré Město - Dubrovník byl založen asi v první polovině 7. stol. po úpadku blízkého Epidaurumu na místě, kde v současnosti stojí město Cavtat. Již koncem 8. stol bylo obklopeno zdí. Počátky plánované konstrukce se datují zpět do 13. stol. Stadjun (nebo Placa) se staly městskou »páteří«, jeho centrem s překrásnými uličkami, kdy byly postaveny nové veřejné budovy, kostely a paláce a byla dokončena stavba obranné zdi. Rostoucí ekonomická síla, vzkvétající literatura, malířství a věda pozvedly kulturní úroveň. Dubrovník měl silné loďstvo, sestávající z 200 námořních lodí a přes 5 000 námořníků.

Dubrovníku se nachází řada historických památek jako např. chrám sv. Blažeje, Rolandův sloup, Knížecí palác, palác Sponza, kostel sv. Spasitele, Onofriovu kašnu, brány Pile a Ploče a mnoho dalších.

Jádro starého města obklopuje zeď, která má ve světě pouze několik konkurencí. Měří kolem 2 km, v některých místech je až 20 m vysoká, ve výborném stavu. Obranný systém města v minulosti zahrnoval tři kulaté a dvanáct pravoúhlých tvrzí, pět věží, dvě rohová opevnění a rozlehlou pevnost. Město je chráněno velkolepou pevností Revelin na východě a pevností Lovrijenac na západě.

Kromě historického města tu však rovněž najdete písečné pláže s hrubším pískem nebo oblázkové pláže s menšími oblázky. Pro odvážnější se zde nachází i nudistická pláž. Díky teplým suchým létům a velice mírným zimám je téměř nemožné narazit zde na špatné počasí. Dubrovník vám také nabízí pestrou nabídku vodních sportů (např. vodní pólo nebo jachting) a kulturních zážitků (divadlo, muzea, galerie, univerzita...). Bohatý noční dubrovnický život si můžete vyzkoušet na místních diskotékách, ve vinárnách, v barech i restauracích.