Dovolená Chorvatsko, Kvarner

Kvarner

Kvarnerský region je další z přímořstkých regionů Chorvatska. Kvarner zahrnuje nejen oblast Jadranského pobřeží kolem Kvarnerského zálivu od Opatijské riviéry až po Karlobag, kde se nacházejí města Rijeka, Opatija, Crikvenica, Novi Vinodolski, aj., ale také ostrovy v tomto zálivu jako Krk, Cres, Rab, Lošinj (Malý a Velký) a částečně i Pag. K oblasti Kvarneru se však rovněž řadí i vnitrozemské regiony Lika a Gorski Kotar. Právě díky jeho zeměpisné poloze je nabídka Kvarneru tak rozmanitá.

Turisticky vyhledávaná je zejména Opatijská riviéra, oblíbená již od konce 19. století, kdy si zde stavěla svá sídla evropská aristokracie a využívala tuto oblast jako klimatické lázně. Známá letoviska z této části jsou především Opatija nebo Lovran. Další turisticky vyhledávaná letoviska na pobřeží se nachází na jih od Crikvenice, přes Novi Vinodolski a Senj, ke Karlobagu.

Naopak regiony Lika a Gorski Kotar jsou zajímavé především svými přírodními krásami, jakými jsou například NP Risnjak, NP Severní Velebit nebo NP Plitvická jezera. 

Vlastní ráz pak má samotné Kvarnerské souostroví. To leží v Rijeckém zálivu (Riječki zaljev) a Kvarnerském zálivu (Kvarnerski zaljev), mezi mysem Kamenjak (Rt Kamenjak) na jižním konci Istrie a Ljubačskou úžinou (Ljubačka vrata) na jihu. Je tvořeno ostrovy, které patří k největším v celém Jaderském pobřeží. Mezi Kvarnerské ostrovy je zařazen i nejjižnější ostrov - Pag, a to i přesto, že podle územně správního dělení a částečně i geograficky patří jinam. Ke skupině je zařazen hlavně vzhledem k poloze a k typu rekreačního využití.

Kvarnerské souostroví se skládá z vnějšího pásu ostrovů - Cres, Lošinj, Unije, Susak, Ilovik a několik malých ostrůvků, a z vnitřního pásu vesměs velkých ostrovů - Krk, Rab, Pag a jen několik malých, jako je Goli otok, Grgur a pár dalších. 

Většina z ostrovů působí z některé světové strany, zejména ze severovýchodu, jako holá, neobydlená pustina (Cres, Krk, Ráb, Pag, Goli otok, Grgur), ale při bližším seznámení s nimi návštěvník zjistí, že jde ve většině případů o ostrovy pohostinné, které se vyznačují hojností vegetace, příjemnými plážemi, pozoruhodnými starými městy a obcemi, takže je přirozené, že tu cestovní ruch již v minulosti měl dobré podmínky a má tudíž starou tradici, na jejímž začátku stáli v některých případech Češi (Krk a Ráb).

Přes prvotní dojem zdánlivé krasové pustiny se na ostrovech nachází hojnost vegetace, v některých místech i rozlehlé lesy. Např. ostrov Krk je ze 30 % zalesněný. Na některých dalších ostrovech lze dodnes najít zbytky dřívějších rozsáhlých lesních porostů, jako např. les Dundo na Rábu, na ostrůvku Košljun před Punatem na Krku, park Komrčar na Rábu. Krásné lesy na lokalitě Čikat na Lošinji byly uměle založeny asi před sto lety. O vegetaci se na ostrovech pečuje již po dlouhá desetiletí. Kromě bohatého rostlinstva (roste tu na 1 500 rostlinných druhů) nezaostává ani svět fauny se svými 1 300 živočišných druhů. Přitom ostrovy Cres, Ráb a Krk mají, co se týče počtu svých živočišných druhů, primát v celém Středomoří.

Zemědělství nemá na Kvarnerských ostrovech významnou roli, s výjimkou pěstování vinné révy, olivovníků a částečně i zeleniny. Některé lokality na ostrovech přitom patří mezi místa proslulá špičkovými víny, jako např. Vrbnik na východním pobřeží Krku se svými bílými autochtonními odrůdami a se známým vínem žlahtina, nebo písečný ostrůvek Sušac se svou výbornou červenou trojišćinou.

Čisté moře a mnoho malých intimních zátok a zálivů vytvářejí výborné předpoklady pro koupání, pro potápění, podmořský rybolov i jachting (v letovisku Punat na Krku je nejstarší a největší chorvatský jachtařský přístav - marina). Ve vyhovující míře je nabídka "mořských aktivit" doplňována možnostmi míčových her a dalších. Pro milovníky koupání na písečných plážích je tu např. na Rábu tzv. Rajská pláž (Rajska plaža) u Loparu, pláž v Njivici na Krku a některé pláže na Pagu.

Naše nabídka ubytování v této oblasti Chorvatska je vztažena právě na některé ostrovy Kvarnerského souostroví, a to zejména na ostrov  Krk, ostrov Ráb a ostrov Pag.